Достапни линкови

logo-print

Иран ги обвини САД за нарушување на воздушниот простор


Првиот разурнувач од иранско производство Џамаран плови во Персискиот Залив.

Првиот разурнувач од иранско производство Џамаран плови во Персискиот Залив.

Иран ја обвини американската морнарица за „незаконски и провокативни акти“ во Персискиот Залив и во Оманското Море. Иранскиот амбасадор во ОН Мохамад Хазаи вчера рече дека американската морнарица постојано го нарушува воздушниот простор на неговата земја. Во писмото упатено до генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун и до Советот за безбедност, тој ги повикува ОН да го предупредат Вашингтон „против продолжување на актите за кршење на меѓународното право“. Иран предупредува дека ќе има „несакани последици“ за секоја провокација. Белата куќа се уште не се огласила со реакција.
XS
SM
MD
LG