Достапни линкови

logo-print

Зголемена безбедност во Каиро поради протестите


Мухамед Морси

Мухамед Морси

Пред клучните институции во Каиро се распоредени сили за безбедност во очекување на протестот на опозицијата поради декретот на исламистичкиот претседател Мухамед Морси со кој тој си ги зголемува овластувањата.
Вчера во Каиро имаше и протести и анти протести на подржувачите на Морси. Прореформските активисти го обвинуваат Морси за диктаторско владеење и за напад врз идеалите од минатогодишното востание.
Во декретот на Морси е наведено дека сите одлуки, правилници, закони и уредби донесени од страна на претседателот се конечни и не може да бидат предмет на жалба.
XS
SM
MD
LG