Достапни линкови

logo-print

Уапсен осомничен за бомбашкиот напад во Тел Авив


Израелските власти соопштија дека уапсиле човек осомничен за неодамнешното подметнување бомба во автобус во Тел Авив, кога беа повредени 27 лица. Според официјални лица, станува збор за етнички арап со израелско државјанство од градот Тајбех, кој има врски со милитантниот Хамас и со Исламскиот Џихад.
Во акцијата имало и други уапсени милитанти вмешани во овој бомбашки напад, кој се закани да ги уништи напорите за постигнување прекин на огнот, што подоцна стапи во сила и ги прекина борбите меѓу Израел и милитантите од Газа.
XS
SM
MD
LG