Достапни линкови

logo-print

Казахстан затвара опозициски медиуми


Судот во Казахстан денеска донесе одлука со која се забранува печатење на првиот опозициски весник „Гласот на републиката“. Одлуката доаѓа на само еден ден откако обвинителството поднесе барање до властите за затварање на 40 медиуми и политички организации во земјата. Судот го обвини весникот дека го поддржал минатогодишниот протест на нафтените работници. На тие протести загинаа 17 луѓе при судири со полицијацата. Затварањето на опозициските медиуми и организации доаѓа откако лидерот на опозицијата Владимир Козлов е осуден на 7 годишна казна затвор за повикување на демонстранти за уривање на власта.
XS
SM
MD
LG