Достапни линкови

logo-print

Економски самит во Исламабад


Пакистанскиот претседател Асиф Али Зардари го отвори денеска економскиот самит во Исламабад каде што присутвуваат лидери на 8 исламски земји. Египетскиот претседател Мухамед Морси во последен момент го откажа учеството во самитот поради загриженост за спроведување на мировниот договор во Појасот Газа, за кој Египет беше медијатор. Главниот фокус на разговорите ќе биде трговската размена и соработка и најверојатно ситуацијата во Газа и Сирија. НА самитот учествуваат и лидерите на Иран, Индонезија, Турција, Нигерија, Малезија и Бангладеш.
XS
SM
MD
LG