Достапни линкови

logo-print

НВО секторот во Русија бојкотира контроверзен закон


Десетина руски невладини организации одбиваат да го почитуваат рестриктивниот закон за нивните активности. Контроверзниот закон за НВО секторот беше донесен минатата година со кој органзицациите се обрзани да се регистрираат како „странски агенти“ до 21 ноември доколку добиваат пари од странство.
Денеска на московската зграда што е седиште на меморијалниот центар за човекови права, беше испишан графит „ Странски агент.Јас ги сакам САД.“Шефот на центарот Олег Орлов изјави дека десетина невладини организации го бојкотираат законот затоа што негова цел е луѓето од НВО секторот да бидат стигматизирани како шпиони.
XS
SM
MD
LG