Достапни линкови

logo-print

Иран испраќа воена помош за Хамас


Иранскиот генерал Мухамед али Џафари денеска изјави дека Техеран им помага на милитантите на Хамас да прoизведат ракети со голем дострел. Претседателот на Парламентот Али Лариџани изјави дека Техеран е горд што учествува во одбраната на Палестинците и Хамас. Тој додаде дека иранската помош е финасиска и воена. Иран досега не ја држеше во тајност поддршката за Хамас, но генерално не признал дека ги помага милитантите со воена помош. Израел го обвини Иран за снабдување на Хамас со проектили „Фајр 5 “ кои беа употребени во напдот на Тел Авив кој Хамас го изведе минатата недела.
XS
SM
MD
LG