Достапни линкови

logo-print

Клинтон се сретна со Морси во Каиро


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Каиро се сретна со египетскиот претседал Мухамед Морси дел од напорите за постигнување договор за прекин на огнот во Газа.Претходно Клинтон и генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун оддржа одвоени средби со палестинскиот претседател Махмуд Абас. Египет е еден од главните медијатори за постигнување примирје меѓу Хамас и Израел.Во еднонеделниот конфликт досега загинаа 136 Палестинци и 5 Изралеци. Во текот на денов Израел изврши над 100 ракетни напади врз Газа а Хамас погоди цели во јужниот дел на Израел со 4 ракети. Во меѓувреме при експлозија на автобус во Тел Авив најмалку 10 луѓе се ранети.
XS
SM
MD
LG