Достапни линкови

logo-print

ЧЕЗ бара отштета за работата во Албанија


Тирана

Тирана

Чешкиот електроенергетски гигант побара од Светската банка отштета во вредност од 60 милиони евра поради проблеми со работењето во Албанија каде што ЧЕЗ има 76 насто од акциите на албанскиот дистрибутор на електрична енергија. Компанијата образложува дека албанските власти го загрозиле нејзиното дејствување кога и наредиле да ја обнови испораката на струја на најголемите потрошувачи иако ги немаат платено сметките. Се прецизира дека само албанскиот Водовод на ЧЕЗ му должи околу 38 милиони евра.
XS
SM
MD
LG