Достапни линкови

logo-print

Хаг се надева на продолжување на соработката со Србија


поранешниот хрватскиот генерал Младен Маркач

поранешниот хрватскиот генерал Младен Маркач

Хашкиот трибунал верува дека властите во Србија ќе ја продолжат добрата соработка во доставувањето документи, кои се потребни за тековните судски процеси. Ова го изјави портпаролот на главниот хашки обвинител Фредерик Свинен,
коментирајќи ја одлуката на српската Влада да ја сведе на техничко ниво
соработката со Трибуналот и да ги отстрани од дневен ред сите барања од Хаг
за доставување на документи. Српската Влада донесе вакво решение по ослободителната пресуда за хрватските генерали Анте Готовина и Младен Маркач.
XS
SM
MD
LG