Достапни линкови

logo-print

Санадер осуден на 10 години затвор


Судот во Загреб денеска го осуди поранешниот хрватски премиер Иво Санадер на 10 години затвор за случаите Хипо и Ина Мол.
Тој беше обвинет за земање 10 милиони евра поткуп од директорот на унгарската нафтена компанија Ина Мол во замена за контролниот пакет акции во хрватската компанија ИНА. Во истиот процес на Санадер му се судеше и за земање на околу 480.000 евра провизија од кредитот што Хрватска го добила од австриската банка Хипо во средината на 90-те години.
XS
SM
MD
LG