Достапни линкови

logo-print

Дел од бунтовниците во Сирија одбија учество во коалицијата


Дел од бунтовничките групи во северениот дел на Сирија соопштија дена нема да се приклучат кон сириската ноформирана опозициска коалиција. Во видео изјава претставници на 13 радикални исламски бунтовнички фракции отфрлија да учествуваат во, како што велат, „странскиот проект“. Тие соопштија дека нивното седиште ќе биде во северниот град Алепо во „исламска држава“. Видеото е реакција на формирањето на Сириската опозициска коалиција која доби поддршка од западните земји. Шефот на коалицијата Моуаз ал Катиб денеска соопшти дека седиштето на опозицијата ќе биде во Каиро.
XS
SM
MD
LG