Достапни линкови

logo-print

Ердоган со критика до ОН


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска ги обвини Обединетите Нации за, како што вели, „неправедниот однос кон муслиманите “ и повика на искрено дејствување со кое ќе се издејствува прекин на огнот во Газа. Ердоган во својот говор на евроазискиот исламски совет во Истанбул изјави дека нема доверба во ОН.
Тој смета дека самата структура на Обединетите нации е создадена во услови на војна и дека нејзиното функционирање оттогаш па наваму е неправедно, затоа што затвара очи пред патењето на муслиманите ширум светот.
Ердоган во октомври побара реформи во Советот за безбедност поради блокирањето на резолуцијата за Сирија од страна на Кина и Русија.
XS
SM
MD
LG