Достапни линкови

logo-print

Бројот на загинати Палестинци порасна на 95


При израелски воздушен напад денеска во Газа загинаа најмалку 18 Палестинци со што бројот на палестински жртви се искачи на 95. Израелската војска соопшти дека синоќа извршиле околу 80 напади против милитантите од Хамас. Египетскиот министер за надворешни работи Мухамед Амр најави дека заедно со делегација на арапски министри утре ќе ја посетат Газа. Египет се обидува да биде медијатор во мировните преговори меѓу палестинските и израелските претставници.
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска го нарече Израел „терористичка држава“ која споведува „терористички акт“ врз Газа убивајќи цивили и деца.
XS
SM
MD
LG