Достапни линкови

logo-print

Иванов побарал извинување од Орав


Претседателот Ѓорге Иванов денеска го повикал евроамбасадорот Аиво Орав на итни консултации, поради именувањето на Македонците како „славомакедонци“ во неговиот говор пред членовите на Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент. Новинската агеннција МИА повикувајќи се на извори од кабинетот јавува дека на средбата Иванов побарал од евроамбасадорот јавно да му се извини на македонскиот народ и да изрази почит кон основниот принцип на самоопределување и самоименување. Претходно постапката на Орав ја осуди и Владата.
XS
SM
MD
LG