Достапни линкови

logo-print

Седиштето на сириската опозиција ќе биде во Египет


Сириските опозициски лидери

Сириските опозициски лидери

Сириската обединета опозиција донесе одлука за нивното седиште да биде во Египет. Ова го соопшти лидерот на опозицијата Моуаз ал Катиб по средбата со египетскиот министер за надворешни работи Мухамад Амр во Каиро.
Но во соопштението од египетското министертво по средбата не беше наведено дали седиштето на сириската опозициска коалиција ќе се пресели во египетскиот главен град. Во меѓувреме италијанскиот премиер Марио Монти за време на неговата посета на Катар изјави дека Италија го прознава сирискиот опозициски совет, но без да се дефинира дали тоа значи и наполно дипломатско признавање.
Франција и Советот за соработка во Заливот ја признаа сириската обединета опозиција.
XS
SM
MD
LG