Достапни линкови

logo-print

Обама во посета на Камбоџа


Американскиот претседател Барак Обама денеска пристигна во Камбоџа како дел од турнејата низ трите држави во југоисточна Азија. Обама ќе присуствува денеска на самитот на Источна Азија, а предвидено е да оддржи средба и со премиерот на Камбоџа Хун Сен. Според најавите на Вашингтон се очекува Обама со Сен да разговара за загриженоста на Западот за злоупотребата на човековите права во земјата.
Претходно Обама беше во посета на Бурма каде што ги промовираше демократските реформи по децениското воено владеење во земјата.
XS
SM
MD
LG