Достапни линкови

logo-print

Расмусен го повика Израел на воздржаност


Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен денеска го повика Израел да покаже воздржаност при реакцијата на нападите од Појасот Газа. Израел има право на самоодбрана и нападите против Израел мора да престанат, но меѓународната заедница исто така очекува од Израел да покаже воздржаност, изјави Расмусен. Тој додаде дека НАТО не е инволвиран во мировниот процес на Блискиот Исток, но ги поздравува меѓународните напори за наоѓање решение на кризата.
XS
SM
MD
LG