Достапни линкови

logo-print

Обама се состана со Аунг Су Ки


Американскиот претседател Барак Обама денеска во Мјанмар се сретна со опозиционата лидерка Аунг Су Ки во нејзиниот дом во Рангун. Обама оцени дека Су Ки е икона на демократијата, додавајки дека е многу важно во Мјанмар да продолжи процесот на демократизација. Американски претставници истакнуваат дека посетата на Обама на Мјанмар, прва на еден американски претседател, е знак на подршка на реформите во таа земја. Обама се состана и со претседателот на Мјанмар Теин Сеин, а е предвидено и да има обраќање во универзитетот во Рангун.
XS
SM
MD
LG