Достапни линкови

logo-print

Репортери без граници со осуда за нападите на Израел


Репортери без граници денеска ги осудија нападите на Израел врз двата медиумски центри во Газа при што се ранети најмалку 6 палестински новинари и оштетена е опремата на странските дописници.
При нападите на двете медиумски згради оштетени се седиштата на телевизиската станица на Хамас Ал Аќса и на либанската тв станица Ал Кудс. Медиумите Скај Њус Арабија, Русија денес, германската АРД и англиска телевизија остана без нивната опрема при нападите. Директорката на организацијата Репортери без граница Кристофе Делоире во Париз ги оцени нападите како неоправдани и закана за слободата на информирањето.
XS
SM
MD
LG