Достапни линкови

logo-print

Мјанмар амнестира затвореници во пресрет на посетата на Обама


Лидерот на Мјанмар Теин Сеин денеска нареди да се амнестираат затвореници во пресрет на утрешната посета на американскиот претседател Барак Обама. Државната телевизија соопшти дека претседателот наредил да бидат ослободени 66 затвореници, но не беше соопштено дали меѓу нив има и политички затвореници.
Министерството за внатрешни работи соопшти дека наредбата била потпишана во петокот а во целост ќе се спроведе в понеделник.
Вашингтон до сега честопати го повикуваше Мјанмар да ги ослободи политичките затвореници кои беа притворени за време на воената хунта.
XS
SM
MD
LG