Достапни линкови

logo-print

Турција изврши нападите врз Курдите во Северен Ирак


Турската авијација нападна објекти на бунтовници од Курдската работничка партија во северниот дел на Ирак. Цел на нападот биле кампови на Курдите во областите Зап и Хакурк во Северен Ирак. Во операцијата се погодени околу 30 објекти, меѓу кои противвоздушни системи на бунтовнците и нивни тајни скривалишта.
Интензивни напади се вршат и врз позиции на курдските милитанти на турска тероторија, каде веќе четири месеци во тек е голема воена операција.
XS
SM
MD
LG