Достапни линкови

logo-print

Курдските затвореници го прекинаа штрајкот со глад


Стотици курдски затвореници во турските затвори го прекинаа штрајкот го глад, со кој бараа повеќе права за Курдите и подобрување на затворските услови. Дел од нив го започнаа штрајкувањето со глад во средината на септември. Организацијата за заштита на човекови права соопшти дека денеска штрајкот заврши откако притворениот курдски лидер Абдулах Олакан побара од своите поддржувачи да се откажат од штрајкот.
XS
SM
MD
LG