Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција ќе добие амбасадор во Париз


Франсоа Оланд

Франсоа Оланд

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави дека новата Коалиција на сириската опозиција ќе добие свој амбасадор во Париз и истакна дека опозицијата се обврзала дека во идната сириска влада ќе ги вклучи сите политички чинители во Сирија. По средбата со Оланд, лидерот на сириската опозиција Ахмад Ел Хатиб вети дека во идната сириска влада ќе се најдат сите политички субјекти, вклучувајќи ги и христијаните. Ел Хатиб рече дека не гледа никаква препрека за формирање транзициона влада која би работела до падот на режимот на Башар Ал Асад.
XS
SM
MD
LG