Достапни линкови

logo-print

Доживотен затвор поради заговор за тероризам


Судот во Бруклин осуди на доживотен затвор њујоркчанец поради планирање на самоубиствен бомбашки напад врз метрото во Њујорк во 2009 година. Американскиот обвинител Лорета Линч, по пресудата изјави дека Адис Медуњанин барал мачеништво за себе и смрт за невини њујорчани како дел од планот на Ал Каеда да се шири страв во рамките на нашите брегови. Медуњанин беше осуден во мај од страна на федералната порота на девет точки од обвинението, вклучувајќи заговор за тероризам и обезбедување на материјална поддршка за Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG