Достапни линкови

logo-print

Украина бара замена за рускиот гас


Украинскиот министер за енергетика Јуриј Бојко јавно зборуваше за плановите да се намали зависноста на земјата од рускиот дотур на природен гас. Бојко изјави дека Украина е незадоволна од цените по кои Русија ја снабдува Украина со гас. Бојко изјави дека Украина купила околу 26 милијарди кубни метри руски гас оваа година, што е 1 милијарда кубен метар помалку од претходно најавеното.
Бојко изјави дека Украина има договор за купување гас и од Германија по цена која била за 40 до 70 долари поевтина од цената на Русија.
XS
SM
MD
LG