Достапни линкови

logo-print

Десетмина приведени за криминал со испорака на нафта


министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска

министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска

Македонската полиција разби 10 члена криминална група од Неготино која вршела злоупотреба во транспорт и испорака на нафта за греење на државни и локални институции во повеќе градови, информира на денешната прес конференција министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, додавајќи дека вчера за таа цел биле извршени претреси на седум локации при што биле пронајдени и одземени четири цистерни кои се користеле за вршење на кривичното дело. Според првичните проверки утврдената штета на буџетот изнесува неколку десетици илјади евра, но дополнително ќе се врши проверка на сите реализирани набавки, како и инволвираноста на одговорни лица во институциите, за да се утврди точната штета на државниот буџет.
XS
SM
MD
LG