Достапни линкови

logo-print

Русија со предупредување до САД


Илустрација

Илустрација

Русија го предупреди американскиот Конгрес дека ќе ги наруши односите со Москва ако ја изгласа легислативата со која би требало да бидат казнети руските претставници на власта за злоупотреба на човекови права.Американските законодaвци можно е во петок да разгледуваат мерки со кои се предвидува да им биде одбиено барањето за виза на руски функционери кои биле инволвирани во притварањето, злоупотребата на човековите права и смртта на адвокатот кој во 2009 година умре во московски затвор. Меѓудругото како мерка се предвидува и замрзнување на сметките кои ги имаат тие функционери во американски банки. Портпаролот на руското министерство за надворешни работи Александар Лукашевич изјави дека таквата постапка ќе ги загрози во целост билатералните односи и Русија ќе биде принудена соодветно да реагира на таквата провокација.
XS
SM
MD
LG