Достапни линкови

logo-print

Египет ги осуди нападите на Израел врз појасот Газа


Египетскиот претседател Мохамед Мурси изјави дека нападите на Израел врз Појасот Газа се „неприфаливи“ и водат кон нестабилност во регионот. Тој во неговото телевизиско обраќање Египет е во контакт со Палестиците и жителите на Појасот Газа и дека ќе застане зад нив додека не престане агресијата кон нив.
Во телефонски разговор со американскиот престедател Барак Обама, Мурси зборувал за можни начини како би се стопирало насилството во тој регион, јавува новинската агенција Ројтерс.
XS
SM
MD
LG