Достапни линкови

logo-print

Еврозоната во рецесија


Статистичкиот завод на Европската унија соопшти дека 17 земји на еврозоната се во рецесија. Еуростат прецизира дека економијата во еврозоната во периодот јули, септември годинава се намалила за 0,1 насто. Тоа уследи откако во претходниот квартал бил забележан пад од 0,2 насто. Германија и Франција, кои се најголеми економии на еврозоната, забележаа пораст од 0,2 проценти, додека другите големи земји како Италија, Шпанија Холандија и Белгија продолжуваат да стагнираат.
XS
SM
MD
LG