Достапни линкови

logo-print

Вонредно заседание на Советот за безбедност


Советот за безбедност при обединетите нации одржува вонредни сесии зад затворени врати на кои се разговара за израелските воздушни напади во Газа. Претседателот на Египет го повика израелскиот амбасадор со цел да му врачи протестна нота против нападите. Портпарол на претседателот Мохамед Морси изјави дека шефот на државата одлучил да го повлече египетскиот амбасадор од Израел. Арапската лига свика вонреден состанок на кој се дискутираше за Газа и граѓанската војна во Сирија.
XS
SM
MD
LG