Достапни линкови

logo-print

Хрватскиот вицепремиер Чачиќ си поднесе оставка


Хрватскиот вицепремиер Радимир Чачиќ денеска си поднесе оставка откако унгарскиот суд го осуди на 22 месеца затвор поради сообраќајна несреќа во 2010 година во која загинале две лица. За време на несреќата тој беше лидер на опозициската Хрватска народна партија. Се уште не е јасно каде ќе треба да ја издржува затворската казна дали во Хрватска или во Унгарија. Не е дозволена жалба за пресудата и во рок од еден до два месеа треба да се јави во суд за да ја отслужи казната.
XS
SM
MD
LG