Достапни линкови

logo-print

ЕУ парите од Нобеловата награда ќе ги донира


Европската унија соопшти дека парите од Нобеловата награда за мир ќе бидат доделени за деца кои што ги почуствувале последиците од војната. Претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо изјави дека наградата е признание од целиот свет и затоа парите треба да бидат донирани за најпогодените од војните, а тоа се децата. Минатиот месец шведскиот комитет за Нобелова наградата ја додели наградата за мир на ЕУ во вредост од 1,2 милијарди долари. ЕУ се уште не одлучија на кој проект ќе ги донираат парите. Во тек е конкурс за избор на млади Европјани кои ќе присуствуваат на церемонијата во Осло следниот месец со Баросо и претседателот на ЕУ Херман ван Ромпуј.
XS
SM
MD
LG