Достапни линкови

logo-print

Дијамант на Хабзбурговците продаден за 21 милион долари


Дијамантот на Јозеф Август од Австрија

Дијамантот на Јозеф Август од Австрија

Познатиот дијамант кој некогаш му припаѓаше на Над војводата Јозеф Август од Австрија, принц од унгарската линија на Хабзбурговците, е продаден на аукција во Женева за рекордни 21 милион долари.
Тоа е три пати повеќе од аукцијата пред 20 години. Сега очекуваната цена беше 15 милиона долари.
76,02 каратниот дијамант има перфектна боја и внатрешна чистина а потекнува од прастариот рудник Колконда во Индија.
XS
SM
MD
LG