Достапни линкови

logo-print

Висок ризик за банкрот на Грција


Ризикот Грција да банкротира е многу висок, предупреди денеска грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас, повикувајќи да се земат предвид „ограничувањата“, што земјата може да ги понесе.Тој изјави дека разбира оти се врши притисок за Грција да ги примени мерките, барани во замена за помошта, но сега ризикот од катастрофа е многу висок. Грчкиот министер ова го изјави при сослушувањето во Европскиот парламент во Брисел, пренесуваат новинските агенции.
XS
SM
MD
LG