Достапни линкови

logo-print

Франција претпазлива за сириската обединета опозиција


Францускиот министер за одбрана Жан Ивс ле Дриан изјави дека се уште е рано да се признае новоформираната обединета сириска опозиција и повика да се направи повеќе за да се внесат различните фракции во оваа организација. Тој денеска во Париз чекорот на опозицијата го оцени како позитивен, но не доволен за да се формира привремена влада што меѓународно би била призната. Лидерите на сириската опозиција викедов во Доха формираа коалиција и побараа меѓународно признавање. Франција смета дека политичкото единство е вистинскиот пат за Сирија, но потребно е да биде придружено од обединување на сите групи.
XS
SM
MD
LG