Достапни линкови

logo-print

Грција ќе почека уште една недела на новата транша


Министрите за финансии од евро-зоната, на состанокот во Брисел ја одложија одлуката за новата транша од 31,5 милиони евра, наменети за помош на Грција за излез од финансиската криза. Нов состанок за ова прашање, министрите ќе одржат на 20-ти овој месец. Грчки официјални претставници тврдат дека прашање на денови е кога земјата ќе банкнотира доколку не ја добие следната транша од финансиската помош. Инаку, меѓународните кредитори и министрите за финансии на евро-зоната и дадоа на Грција уште две години, односно до 2016-та, да го намали буџетскиот дефицит.
XS
SM
MD
LG