Достапни линкови

logo-print

Украинската опозиција бара оставка од претседателот Јанукович


Украинскиот претседател Виктор Јанукович

Украинскиот претседател Виктор Јанукович

Украинските опозициски партии не се откажуваат од нивната борба против претседателот Виктор Јанукович. Тие соопштија дека ќе побараат оставка од Јанукович и слобода за Јулија Тимошенко, кој отслужува казна затвор за злоупотреба на службена должност.
Тимошенко изгуби од Јанукович на претседателските избори во 2010 година. Опозициските лидери се обратија на околу илјада нивни приврзаници пред Централната изборна комисија во Киев.
XS
SM
MD
LG