Достапни линкови

logo-print

Џинтао ќе се откаже од лидерското место во Партијата


Новото кинеско раководство ќе биде соопштено во четврток по завршувањето на 18-тиот конгрес на Комунистичката партија на Кина. Претставници на партијата денеска анонимно за новинската агенција Франс прес изјавија дека лидер на партијата ќе биде Си Џинпинг кој на тоа место ќе го замени досегашниот Ху Џинтао кој веќе 10 години ја извршуваше таа функција. На конгресот кој започна на 8 ноември, присутвуваат над 2 илјади делегати, и претставува клучен настан за политичкиот живот во Кина.
XS
SM
MD
LG