Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција бара поддршка од Арапската лига


Лидерот на коалицијата Муаз ал Катиб

Лидерот на коалицијата Муаз ал Катиб

Сириската обедината опозиција побара дипломатско признавање на состанок со арапските министри за надворешни работи во Каиро. Вчера во Доха, Катар беше постигната согласност меѓу поделените групи кои се борат против режимот на претседателот Башар ал Асад за обединување. Групата ќе се вика Сириска национална коалиција на опозицијата и револуционерите сили. Лидерот на коалицијата Муаз ал Катиб денеска пристигна во Каиро за да побара поддршка од Арапската лига.
XS
SM
MD
LG