Достапни линкови

logo-print

Расмусен загрижен за Грузија


Средба на Расмусен со претседателот на Грузија Михаил Саакашвили

Средба на Расмусен со претседателот на Грузија Михаил Саакашвили

Генералниот секретар на НАТО Андрес фог Расмусен денеска изјави дека е екстремно загрижен за развојот на случувањата во Грузија по минатомесечните избори. Тој изјави дека е загрижен поради неодамнешните апсења на политички опоненти во Грузија. Во петокот грузискиот суд ги пушти со кауција од притвор поранешниот воен шеф Гиогри Каландадзе и воениот командант Зураб Шаматав, додека поранешниот министер Бачо Акхалаиа остана во протвор. Тројцата беа уапсени поради обвинувања за злоупотреба на службена должност. Расмусен истакна дека е важно судските процеси да се одвиваат без политичка инволвираност.
XS
SM
MD
LG