Достапни линкови

logo-print

Три илјади африкански војници во Мали


Членките на Економската заедница на западноафриканските земји се договорија да испратат 3 илјади војници во Мали во обид да ја стабилизираат ситуацијата во таа земја. Северниот дел на Мали е под контрола на екстремистите откако пред седум месеци го отфрлија демократски избраниот претседател. Со тоа се создаде вакуум на власта кој им помогна на исламистите да го приграбрат северот на таа земја.
XS
SM
MD
LG