Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција се обедини


Сириската опозиција постигна договор за обединување против режимот на Башар ал Асад. Веста беше објавена по неколкудневните разговори во Катар кои завршија викендов. За лидер на новата коалиција беше избран Муаз ал Катиб, поранешен имам во познатата Умајад Џамија во Дамаск. Формирањето на опозицикста коалиција се случи по силниот меѓународен притисок.
XS
SM
MD
LG