Достапни линкови

logo-print

Хиџабот се враќа во Египет


Египетската национална авиокомпанија донесе одлука да им дозволи на стујардесите кои летаат низ арапските земји да носат муслимански шамии. Таквата одлука наскоро ќе се однесува и за стујардесите од другите линии. Неодмна им беше дозволено на презентерките на вести да носат хиџаб кој што ја покрива косата но не и лицето.
За време на владеењето на претседателот Хосни Мубарак носењето на хиџаб беше забрането за жени ко се вработени во државни институции, авиокомпании и телевизиските презентерки. По изборите во јуни и победата на исламистичкиот претседател Мухамед Морси жените стартуваа кампања за да се симне забраната за носење хиџаб.
XS
SM
MD
LG