Достапни линкови

logo-print

Израел со предупредувачки истрели кон Сирија


Израел соопшти дека испукал предупредувачка ракета кон Сирија откако заскитан пректил од минофрлач завршил на изралеска териорија. Во изминатиов период расте загриженоста во регионот дека конфликтот во Сирија наскоро ќе се прелее надвор од границите. Претходно сириска опозициска група соопшти дека владин авион извршил напад врз југоисточниот дел на Сирија, Ал Букамал во близина на ирачката граница. Организацијата за заштита на човекови права со седиште во Лондон соопшти дека владини хеликоптери и авиони извршиле напади врз бунтовнички засолништа во Дамаск, Алепо и градот Рас ал Аин кој се наоѓа во близина на границата со Турција.
XS
SM
MD
LG