Достапни линкови

logo-print

Осуден шеф на разузнавање во Јордан


Кривичниот суд во Јордан денеска го осуди на 13 години затворска казна поранешниот шеф на разузнавање генерал Мохамед ал Дахаби за перење пари и злоупотреба на службена должност. Судот нареди Дахаби тој да и плати на државата и да ги врати парите кои ги украл кога ја напуштил службата.
Вкупниот износ на пари кои се украдени изнесува над 30 милиони долари. Дахаби беше еден од најмоќните луѓе во Јордан пред со протести да стане цел на антикорупциска кампања.
XS
SM
MD
LG