Достапни линкови

logo-print

Претседателски избори во Словенија


Актуелниот претседател Данило Тирк

Актуелниот претседател Данило Тирк

Денеска во Словенија се оддржуваат претседателски избори. Во трката за претседателската фотелја се борат актуелниот претседател Данило Тирк, поранешниот премиер Борут Пахор и пратеникот во Европскиот парламент, Милан Звер. Според анкетите се очекува мнозинството гласови да го добие Тирк но не доволно за да обезбеди победа без учество во втор круг кој ќе се оддржи в декември. Околку 1,6 милиони гласачи во Словенија имаат право на глас.
XS
SM
MD
LG