Достапни линкови

logo-print

Средба за иранската нуклеарна програма во декември


Меѓународната агенција за атомска енергија рече дека Иран се согласил да се одржат нови разговори околу тоа дали да се дозволи истрага во врска со нејзината нуклеарна програма. Портпаролот на агенцијата, Гил Тудор изјави дека новата рунда разговори ќе се одржи на 13 декември, во Техеран. Веста доаѓа откако генералниот директор на МААЕ, Јукио Амано, на 5 ноември упати предупредување до генералнотот собрание на ООН дека има релевантни докази дека Иран презема активности во насока на развивање на нуклеарна програма но дека напорите да се натера Иран да даде повеќе информации околу тоа не даваат резултати.
XS
SM
MD
LG