Достапни линкови

logo-print

Разговори за обединување на сириjската опозиција


Се очекува денеска сириската опозиција да ги продолжи разговорите во Катар околу формирањето нова опозициска организација поддржана од Запад која ќе ја интензивира борбата против режимот на претседателот Башар ал Асад. САД и другите западни и арапски поддржувачи на сириската опозиција побараа формирање на широк фронт кој би побарал меѓународно признавање, да се координира со бунтовниците и активистите во Сирија и да се подготви за преодна влада. Сирискиот национален совет до сега е обвинуван за тоа што исклучува некои групи и нема воспоставено врски со бунтовниците во внатрешноста на Сирија.
XS
SM
MD
LG