Достапни линкови

logo-print

Ѓукановиќ најверојатно премиер на Црна Гора


Мило Ѓукановиќ

Мило Ѓукановиќ

Мило Ѓукановиќ најверојатно ќе се врати на функцијата премиер на Црна Гора. Претседателот Филип Вујановиќ денеска во Подгорица изјави дека побарал од лидерот на Демократската партија на социјалистите Мило Ѓукановиќ да формира нова влада. Коалицијата предводена од оваа партија победи на парламентарните избори одржани на 14 минатиот месец. Доколку предлогот биде поддржан од пратениците, тоа ќе биде шестти пат за Ѓукановиќ да ја извршува премиерската функција во изминативе 21 година. Тој од 1998 до 2002 година беше и шеф на државата.
XS
SM
MD
LG